Rodzaje kont bankowych
W dzisiejszych czasach większość ludzi posiada konto w banku. Jest to wygodne i nowoczesne rozwiązanie, aczkolwiek generuje pewne koszty związane z prowadzeniem konta. Chcąc je założyć, musimy rozeznać się w tej kwestii, aby później nie doświadczyć nieprzyjemności. Przy jego zakładaniu powinniśmy wiedzieć, jakie są rodzaje kont bankowych, aby móc wybrać najkorzystniejsze dla nas.
Jakie rodzaje kont bankowych są obecnie oferowane?
Przede wszystkim, aby wiedzieć, który rodzaj konta będzie najkorzystniejszy dla nas, powinniśmy się udać do banku i wypytać specjalistę. Niektóre nazwy totalnie nic nam nie mówią, jednak w placówce zostanie nam to dokładnie wytłumaczone. Rodzajów kont nie jest tak dużo, jak nam się wydaje. Każde z kont różni się od siebie funkcjami, przeznaczeniem i korzyściami. Aby móc wybrać odpowiednie, należy zrozumieć też różnice.
- Najpowszechniejsze jest konto osobiste, które służy do codziennych operacji bankowych, czyli do wypłat, wpłat, przelewów, a także płatności kartą. To podstawowy rachunek bankowy dla osób fizycznych i większość ludzi właśnie posiada taki typ konta.
- Kolejny rodzaj konta bankowego to konto oszczędnościowe. To pewne połączenie konta osobistego i lokaty. Powinniśmy wiedzieć, że takie konto ma wyższe oprocentowanie niż konto osobiste, aczkolwiek w odróżnieniu od lokaty, mamy tu stały dostęp do własnych pieniędzy. W praktyce oznacza to, że jesteśmy w stanie je wypłacać bez ryzyka utraty oprocentowania.
- Różne sytuacje życiowe takie jak praca za granicą, utrudniają nam sprawy związane z bankowością. Idealnym rozwiązaniem na to są konta walutowe. Jest to przydatne, kiedy spłacamy kredyt w obcej walucie lub pracujemy w obcym kraju i chcemy tanio przesyłać pieniądze do kraju. Takie konto obsługuje nominały z różnych zakątków świata.
Jaki rodzaj konta bankowego jest odpowiedni dla ludzi młodych?
Banki stwarzają również konta, które są przeznaczone dla konkretnej grupy osób, na przykład dla ludzi młodych. Nie mają oni jeszcze pełnych zdolności finansowych, dlatego takie konta nieco różnią się, na przykład od powszechnego konta osobistego. Tu występuje podział na konta młodzieżowe i studenckie.
Konto młodzieżowe może założyć już osoba, która ukończyła 13 lat, jednakże konieczna jest tu zgoda co najmniej jednego z rodziców. Takie konto tak naprawdę ogranicza się do robienia przelewów, płacenia kartą oraz do korzystania z bankomatów. Często w takim przypadku ustala się limit dzienny. Co ważne, nie jest tu możliwe korzystanie z kredytów czy inwestycji.
Konto studenckie podobnie jak młodzieżowe nie generuje wysokich opłat. Jednakże tutaj nie występują żadne ograniczenia i osoba korzystająca z takiego konta, może na przykład zaciągnąć kredyt.
Chociaż wybór konta bankowego może wydawać się prosty, wizyta w placówce bankowej, gdzie specjalista wytłumaczy nam szczegóły i dobierze idealne konto dla nas, może okazać się bardzo wartościowa. Dzięki tej interakcji zyskamy pewność, że nasze konto będzie spełniało nasze oczekiwania i umożliwi efektywne zarządzanie finansami.
Autor: Dawid Sikora
Najważniejsze, by jak najmniej płacić za te wszystkie konta
Teraz oplaca sie czesto zmieniac banki