Biznes i firma

Jak utrzymać swoje postanowienia noworoczne przez cały rok?

Początek nowego roku to dla wielu osób symboliczny czas. W naszej kulturze traktuje się go bowiem jak magiczny moment pełen:

  • obietnic,
  • nadziei,
  • planów na ambitne przedsięwzięcia.

To czas, kiedy czujemy się gotowi na zmiany w naszym życiu prywatnym lub zawodowym, a noworoczne postanowienia stają się naszym przewodnikiem do lepszej przyszłości. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku przedsiębiorców, którzy plany na dalszy rozwój biznesu przedstawiają często właśnie w rocznej perspektywie.

To tyle, jeśli chodzi o teorię. Jednakże, jak to często bywa w praktyce, ta początkowa determinacja w przypadku wielu z nas bardzo szybko opada, a wyznaczone z taką dumą cele stają się po pewnym czasie jedynie pięknymi marzeniami. Niestety, statystyki w tej kwestii są surowe – aż 25% osób, które podejmują co roku postanowienia noworoczne, porzuca je już w… pierwszym tygodniu stycznia. Tak, dobrze czytasz – w pierwszym spośród 52 tygodni nowego roku.

Ale czy musi tak być za każdym razem? Czy nasze zamierzenia zawsze muszą spalić na panewce? Czy jesteśmy na podobieństwo mitologicznego Syzyfa skazani na niepowodzenie? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: absolutnie nie. Wręcz przeciwnie, istnieje wiele sposobów, które pomogą nam utrzymać postanowienia noworoczne przez cały rok… a my bardzo chętnie Ci je przedstawimy. Przeczytaj nasz tekst, a poznasz kilka kluczowych zasad, które pozwolą zachować motywację i konsekwentnie dążyć do realizacji swoich celów noworocznych (a właściwie, nie tylko noworocznych).

Sporządź szczegółowy plan działania

Jednym z najważniejszych kroków, jeżeli zależy Ci na realizacji postanowień noworocznych, jest stworzenie konkretnego planu działania. Nie bierz się za swoje cele pod wpływem impulsu, ponieważ to właśnie wtedy emocje są najsilniejsze. Zamiast tego lepiej zastanowić się nad tym, jak dokładnie zamierzamy osiągnąć nasze zamierzenia… i jakie korzyści nam one przyniosą. Dzięki temu będzie nam łatwiej dotrzeć do celu.

Jak to wygląda w praktyce? Cóż, odpowiedź nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby Ci się wydawać… choć oczywiście to, jakie działania będzie trzeba podjąć, zależy od Twoich indywidualnych zamierzeń i potrzeb. Przykładowo, jeśli postanowisz poprawić swoją kondycję lub zrzucić kilka zbędnych kilogramów, opracuj plan treningowy i dietetyczny (samemu lub – co my Ci zalecamy – z pomocą dietetyka/trenera żywieniowego). Zastanów się nad tym, jak będziesz radzić sobie z pokusami, takimi jak choćby:

  • kawałek ciasta,
  • wieczór spędzony na kanapie zamiast na siłowni.
Być może podczas planowania dalszych kroków będziesz potrzebować mentalnego wsparcia ze strony przyjaciół lub rodziny. Tak czy inaczej, zaplanowanie działań to znacznie lepsze rozwiązanie niż działanie na chybił-trafił.

Kiedy ustalasz postanowienia noworoczne… bądź realistą

Jednym z gwarantów, jeżeli chodzi o niepowodzenie w realizacji założonych celów, jest postawienie sobie nierealistycznych, tzn. zbyt wygórowanych oczekiwań. Na przykład, jeśli obiecujesz sobie, że już NIGDY WIĘCEJ nie zjesz swojego ulubionego, ale tuczącego i niezdrowego jedzenia, to narażasz się na porażkę. Zamiast tego określ cele do osiągnięcia, które są realne. Za wszelką unikaj skrajności i postaraj się wyznaczać cele, które możesz, jeśli się postarasz, osiągnąć w określonym czasie. Jeśli zastosujesz właśnie takie podejście do naszego przykładu z ulubionym jedzeniem, powinieneś raczej zacząć od ograniczania tej potrawy w naszej diecie najpierw do 2-3 razy w tygodniu, potem jednego, a kiedy Ci się to uda – spróbuj w ogóle usunąć pozycję z diety.

Jeśli chcesz schudnąć, zamiast całkowicie zakazywać sobie ulubionych potraw, postaraj się ograniczyć ich spożycie. To bardziej realistyczne podejście, które pozwoli Ci cieszyć się życiem, jednocześnie dbając o zdrowie i nie popadając w skrajności.

Znajdź wsparcie w swoim otoczeniu

Wdrażanie zmian w życiu, a do takich działań należy przecież realizowanie noworocznych postanowień, nie musi być samotną walką. Jako jednostka żyjesz w społeczności i, jeśli nie spotkał Cię wyjątkowy pech, masz rodzinę, przyjaciół lub choćby kolegów/koleżanki. Wykorzystaj to i nie trzymaj swoich postanowień noworocznych w tajemnicy – podziel się nimi z najbliższym otoczeniem. Wsparcie ze strony bliskich osób może w dłuższej perspektywie okazać się nieocenione. To właśnie one pomogą Ci utrzymać motywację (jest ona absolutnie niezbędna podczas realizacji postanowień noworocznych), a także będą zachęcać do podejmowania wysiłku.

Jeśli okaże się, że masz przyjaciela lub przyjaciółkę (ewentualnie członka rodziny, znajomego – kogokolwiek), którzy również przygotowali sobie postanowienia noworoczne, warto spróbować podejść do tego wyzwania wspólnie. Razem będziecie mogli wspierać się nawzajem, dzielić sukcesami i porażkami, co zwiększy waszą determinację.

Regularnie śledź swoje postępy

Śledzenie postępów to naszym zdaniem kolejny kluczowy – i chyba najważniejszy obok motywacji – element, jeśli chodzi o realizację postanowień noworocznych. W jaki sposób monitorować postępy w realizacji planów? Aby to zrobić, można na przykład prowadzić dzienniczek, w którym rejestrujemy nasze osiągnięcia, zarówno te większe (zdobycie nowej pracy, osiągnięcie dobrych wyników w prowadzeniu biznesu), jak i zakrojone na znacznie mniejszą skalę (rzucenie papierosów itp.).

Podziel swój cel do osiągnięcia na mniejsze, krótkoterminowe etapy (fazy). Naszym zdaniem metoda małych kroków to rozwiązanie o wiele bardziej motywujące, ponieważ w ten sposób możesz szybciej zauważać postępy. Przykładowo, zamiast myśleć o konieczności utraty 20 kilogramów, postaraj się stracić pierwsze 2 kg. W sprawach finansowych wygląda to bardzo podobnie: odłożenie 100 tysięcy złotych może być bardzo trudne… Ale jeśli zaczniesz odkładać po 2 tysiące złotych miesięcznie, zadanie stanie się, jeśli nie proste, to przynajmniej realistyczne. Prowadzenie dziennika, w którym będziesz systematycznie zapisywać swoje postępy, pozwoli Ci konsekwentnie dążyć do swojego celu oraz nagradzać się za osiągnięte sukcesy.

Nagradzaj się za osiągnięcia

Nagradzanie się za osiągnięcia i zrealizowane zadania (lub ich mniejsze etapy, jeśli większe przedsięwzięcie podzielisz na mniejsze fazy) to kolejny wypróbowany sposób na utrzymanie motywacji w dłuższej perspektywie czasowej. Takie działanie pozwoli Ci cieszyć się z drobnych sukcesów. Warto pamiętać, że postanowienia noworoczne to nie wyścig szczurów! Nie zawsze liczą się tylko wielkie zwycięstwa. Drobiazgi również mogą mieć (i zwykle po prostu mają) ogromne znaczenie.

Jeśli osiągniesz kolejny zaplanowany wcześniej etap w realizacji swojego celu, postaraj się nagrodzić czymś, co sprawi Ci radość…a jednocześnie nie zaszkodzi Twojemu postanowieniu (nie, słodka czekolada nie jest dobrym pomysłem w przypadku osób, które się odchudzają). Oto przykładowe „nagrody”, jakie możesz sobie wręczyć:

  • relaksująca kąpiel,
  • seans w kinie,
  • nowa książka.

Takie drobne nagrody pozwalają utrzymać pozytywną motywację w realizacji zadań, a tym samym cieszyć się procesem zmiany.

Zastosuj metodę małych kroków

Radykalne zmiany w życiu mogą być zdaniem niektórych wręcz przerażające i zniechęcające. Dlatego zaleca się stosowanie metody małych kroków. Każdy wielki cel składa się z kilku, jeśli nie dziesiątek drobniejszych działań. Ważne jest, aby konsekwentnie podążać naprzód, nawet w sytuacji, gdy postępy są niewielkie.

Jeśli na przykład chcesz zacząć regularnie ćwiczyć, zacznij od niewielkich kroków. To może być 10 minut biegania codziennie lub kilka prostych ćwiczeń w domu. Stopniowo zwiększaj trudność i czas treningu, a zobaczysz, jak małe kroki prowadzą do wielkich osiągnięć.

Podsumowanie

Podsumowując, trzymanie się postanowień noworocznych wymaga od Ciebie:

  • trwałego zaangażowania,
  • cierpliwości,
  • konsekwencji.

Nie mówimy, że osiągnięcie sukcesu w tej kwestii jest proste, ale dzięki odpowiedniemu podejściu i strategii, którą należy obrać, mamy spore szanse osiągnąć to, o czym marzymy. Pamiętajmy, że każdy dzień w nowym roku to nowa szansa na pracę nad sobą oraz zbliżenie się do realizacji naszych postanowień. Warto dążyć do osiągania swoich celów. Możemy zwiększyć nasze szanse na sukces, jeśli wyznaczymy realistyczne plany, zapewnimy sobie wsparcie ze strony otoczenia, zaczniemy monitorować postępy i nagradzać siebie za sukcesy (nawet w przypadku niewielkich postępów). W ten sposób sprawiamy, że nasze postanowienia noworoczne przekształcają się w trwałe nawyki, które kształtują nasze życie przez cały rok.

 

Emil Zelma

0 komentarzy do “Jak utrzymać swoje postanowienia noworoczne przez cały rok?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *