Kredyty i leasing

Jak sprawdzić zadłużenie osoby fizycznej?

Korporacje, które świadczą osobom fizycznym usługi z odroczoną płatnością, np. telekomunikacyjne, stoją przed istotnym wyzwaniem. Dotyczy ono weryfikacji wypłacalności poszczególnych klientów. Ci o niskiej wiarygodności finansowej mogą zalegać z płatnościami, co negatywnie wpływa na cash flow. Jak sobie z tym poradzić? Jak sprawdzić długi osoby fizycznej w sprawny i wygodny sposób przy dużej liczbie klientów? Wyjaśniamy.

Sprawdzanie zadłużenia osób fizycznych – dlaczego jest tak istotne dla korporacji?

Weryfikacja wypłacalności klienta i jego statusu finansowego kojarzy się przede wszystkim z usługami bankowymi, np. kredytami. Jednak istnieje znacznie więcej obszarów, w których jest to istotny czynnik w procesie zarządzania ryzykiem finansowym. Obecnych i potencjalnych klientów sprawdzają m.in. korporacje z branż, w których płatność odbywa się cyklicznie (np. o firmy telekomunikacyjne oraz infrastrukturalne). Dlaczego?

W takich przedsiębiorstwach wzrost odsetka nierzetelnych klientów może zaburzać cash flow. Chociaż nie da się wyeliminować wszystkich zaległości w płatnościach, możliwe jest ograniczenie ryzyka, że osoba fizyczna korzystająca z usług przestanie regulować rachunki. Podstawa to sprawdzenie jej wypłacalności jeszcze przed zawarciem umowy.

Jak sprawdzić długi osoby fizycznej?

Firmy mają szeroki wachlarz możliwości przy weryfikacji osób fizycznych. Jak sprawdzić długi w takim przypadku? Podstawa to przejrzenie tzw. baz zadłużonych. Chodzi o informacje, które znajdują się przede wszystkim w:

  • BIK – Biurze Informacji Kredytowej; dotyczą one rzetelności spłacania przez osobę fizyczną zobowiązań takich jak kredyty, pożyczki itp.; na weryfikację osoby fizycznej korporacja musi mieć jej zgodę;
  • BIG – Biura Informacji Gospodarczej to źródła wiedzy o nierzetelności potencjalnych klientów; są w nich umieszczane informacje o nieuregulowanych należnościach osób fizycznych o wartości minimum 200 zł, w przypadku których termin zapłaty minął co najmniej 30 dni wcześniej; do tych rejestrów można wpisać dłużnika również na podstawie tytułu wykonawczego, wówczas nie mają znaczenie ani wysokość zadłużenia ani jego przeterminowanie; w tym przypadku również wymagana jest zgoda osoby sprawdzanej na jej weryfikację w BIG;
  • KRZ – Krajowy Rejestr Zadłużonych gromadzi dane o osobach fizycznych i prawnych, wobec których są prowadzone postępowania restrukturyzacyjne czy upadłościowe, a także które były objęte egzekucją komorniczą umorzoną z powodu bezskuteczności.

Jeśli w którejkolwiek spośród tych instytucji pojawiają się negatywne informacje o danej osobie, jest to sygnał, że należy odmówić jej podpisania umowy albo w inny sposób zabezpieczyć płatności.

Integracja API – masowa weryfikacja zadłużenia osób fizycznych: rozwiązanie szyte na miarę potrzeb korporacji

Dostęp do danych z BIK, BIG i KRZ jest łatwy, jednak ich weryfikacja staje się wyzwaniem przy obsłudze klienta masowego. Sprawdzanie danych jest zbyt czasochłonne, więc pojawia się potrzeba automatyzacji tego procesu.

Rozwiązaniem jest integracja API. Przykładowo system zapewniany przez BIG InfoMonitor daje szerokie możliwości weryfikacji i monitorowania klientów w czasie rzeczywistym. Dane z raportów o wiarygodności klienta, wzbogacone m.in. o dane z BIK, BIG i KRZ, a także baz PESEL czy RDO, są umieszczone bezpośrednio w systemach firmowych np.  CRM i na bieżąco aktualizowane. Dzięki temu można „trzymać rękę na pulsie” i zareagować – tak na etapie podpisywania umowy, jak również już w trakcie współpracy.

Integracja API daje również znacznie szersze możliwości w kontekście zarządzania płatnościami od klientów. Warto wśród nich wymienić choćby:

  • masową wysyłkę wezwań do zapłaty za pośrednictwem BIG InfoMonitor;
  • usprawnienie dodawania dłużników do bazy BIG ;
  • automatyczne zasilenie systemów BI danymi niezbędnymi do prowadzenia pogłębionej analizy ryzyka i podejmowania kluczowych decyzji strategicznych.

Co istotne, dane BIG InfoMonitor są dostępne również za pośrednictwem interfejsu Web Service.

Podsumowując, odpowiedzią na wyzwania korporacji związane z masową weryfikacją zdolności finansowych osób prywatnych może być automatyzacja pobierania danych z rejestrów BIG, BIK czy KRZ. Warto więc rozważyć skorzystanie z dostępnych w tym zakresie usług, które zoptymalizują zarządzanie cash flow.

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *