Jak rozliczyć PIT, aby przekazać 1,5%?
Coraz więcej osób deklaruje się z chęcią przekazania części swojego podatku najbardziej potrzebującym. Mało osób jednak wie, że istnieje szereg warunków do spełnienia celem skutecznego obdarowania swoim PIT 2023. Na co w takim wypadku zwrócić uwagę przechodząc przez rozliczenie PIT 2022?
PIT rozliczenie 1,5% tylko od braku zaległości podatkowych
Pierwszym najważniejszym warunkiem, aby w ramach PIT 2023 przekazać swój 1,5% jest wykazanie podatku należnego. Bowiem tylko w sytuacji, gdy osiągnięty przez nas dochód przekracza wartość kwoty wolnej od opodatkowania możemy przekazać PIT na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Rozliczając podatki 2022 z chęcią podzielenia się częścią swojego podatku należnego, należy dodatkowo pamiętać o konieczności posiadania braku zaległości podatkowych wobec fiskusa. Warto mieć na uwadze, że urząd skarbowy najpierw zalicza przekazane środki na poczet odsetek podatkowych, a dopiero potem na rzecz podstawowego zobowiązania podatkowego.
Wyjątkiem od tej zasady jest możliwość przekazania 1,5% PIT, jeśli nasza zaległość podatkowa nie przekracza 3-krotności wartości opłaty pobieranej przez Pocztę Polską w danym roku, w którym jest składany PIT.
Do kiedy rozliczyć PIT, aby przekazać 1,5%?
Jeśli chcemy obdarować daną organizację pożytku publicznego (cel charytatywny) nasze zeznanie podatkowe musi zostać złożone najpóźniej w dniu upływu terminu na dokonanie tej czynności. Zasadą jest, z ePITy (e PIT lub papierowy PIT) składamy do 30 kwietnia roku następującego po tym, który rozliczamy. W sytuacji jednak, gdy ostatni dzień terminu przypada na dzień wolny od pracy (urzędowania), urząd skarbowy (bądź e-urząd skarbowy) możemy odwiedzić w następny dzień roboczy. W 2023 roku możemy to zrobić do 2 maja. Przypomnienia wymaga, że jest to termin, który od 2023 r. obowiązuje wszystkie deklaracje PIT bez wyjątku. W przypadku osób rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, należy mieć jednak na uwadze rozbieżny termin płatności podatku – do końca lutego 2023 roku.
Oczywiście ustawa o PIT dopuszcza również przypadek, w którym 1,5% PIT obdarujemy w ramach korekty PIT. Wówczas należy pamiętać, aby złożyć PIT 2023 do 2 czerwca.
1,5% PIT na organizację pożytku publicznego – w jakiej formie?
Aby przekazać 1,5% PIT rozlicz PIT za pomocą podatki Gov (twój e-PIT) bądź z wykorzystaniem komercyjnej aplikacji do PIT. Dla skutecznego obdarowania częścią podatku należnego bez znaczenia pozostaje fakt wykorzystania oprogramowania niezwiązanego z rządowym narzędziem. Istotne jest spełnienie powyższych warunków, wypełnienie zeznania w sposób prawidłowy, zapłata podatku. Nie ma przeszkód ku temu, aby przekazać 1,5% PIT z kilku deklaracji. Nieistotne jest również, czy składana przez nas deklaracja ma formę papierową czy elektroniczną, jednakże w tym pierwszym przypadku na ewentualny zwrot nadpłaty poczekamy nawet 3 miesiące od momentu skutecznego złożenia PIT w naszym urzędzie skarbowym. Przypominamy, że rozliczenie PIT 2023 (rozliczenie PIT za 2022 r.) jest najbardziej skomplikowanym spośród wszystkich dotychczasowych lat rozliczeniowych.
—
Artykuł sponsorowany
Ciekawe, nawet nie zauważyłem, gdy 1% zmienił się w 1,5%
Warto pamiętać, by dać te 1,5%, bo to jednak niewiele zmienia dla nas