Biznes i firma

Co czytać, by się rozwinąć biznesowo?

Rozwój to jedna z ważniejszych kwestii dla każdego przedsiębiorcy, a przynajmniej każdy powinien rozumować w ten sposób. W myśl starej maksymy – ten kto się nie rozwija ten się cofa, nieustannie należy inwestować we własny intelekt. Są osoby, które bazują na nieco staromodnych koncepcjach, które przewidują tylko uczenie się od starszych zawodowo kolegów. Naturalnie jest to pewien pomysł i przez wiele dekad doskonale sprawdzała się koncepcja polegająca na tym, że mistrz uczył ucznia. W ten sposób wiedza jest przekazywana poprzez codzienne obserwacje i w ten sposób także można zdobywać kompetencje zawodowe. To bardzo dobra metoda i wciąż się sprawdza, ale nie zapominajmy także o branżowej literaturze. W końcu chodzi o wiedzę, a ta jest zgromadzona w książkach.

Podstawy biznesowe znajdziemy w literaturze?

Wciąż nie brakuje sceptyków, którzy z lekkim uśmieszkiem i politowaniem odnoszą się do popularnych obecnie szkoleń, a także zdobywaniem wiedzy na własną rękę poprzez czytanie fachowej literatury. Takie osoby wychodzą z założenia, że najlepszym nauczycielem jest właśnie codzienne życie i to, z jakimi sytuacjami się spotykamy. Rozmowy z klientami, a także kontrahentami i kolegami z pracy są bardzo ważne, ale przecież cała masa wartościowych idei została zawarta w fachowej literaturze właśnie dzięki tym najlepszym przedsiębiorcom. Chodzi o spisane wspomnienia, ale także o literaturę koncentrującą się na typowo naukowej metodzie. W ten sposób, czytając taką książkę, przechodzimy takie swoiste szkolenie. W książkach biznesowych można znaleźć przecież całe mnóstwo praktycznych informacji o tym lub innym biznesie, ale także zapoznać się można z dużą liczbą inspirujących historii. Nie brakuje przykładów, gdy w ten sposób zaszczepione idee pozwoliły jakiejś firmie wskoczyć na całkiem nowe tory i odnieść spory sukces.

Klasyka literatury biznesowej

Z szeroko rozumianym biznesem na pewno będziemy kojarzyć takie przedsiębiorstwa jak na przykład McDonald. Przykład tej marki to rzeczywiście przykład flagowy i wzorzec funkcjonowania dla wielu firm. Warto więc zapoznać się z książką autorstwa Johna. F. Love’a Imperium Big Maca. Znajdziemy tu wiele ciekawostek i interesujących schematów działań biznesowych, o których niekoniecznie zawsze się wspomina.

Literatura zmieniająca sposób myślenia

Wszelkie nasze działania biorą się najpierw z naszego myślenia i z tego, czy jesteśmy gotowi je zmienić. O zmianie nastawienia, czy też szerzej o psychologii, opowiada na przykład książka “Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie”, którą napisał T. Harv Eker. To pozycja, która obrazuje nam, wg jakich matryc myślowych działają ludzie osiągający sukcesy. Interesującym kompleksowym poradnikiem biznesowym będzie także “13 nawyków ludzi sukcesu” Fryderyka Karzełka. Z kolei o łamaniu biznesowych konwenansów i o pozytywnych skutkach takich działań opowiada książka “Prosto z mostu. Czyżbym wyraził się zbyt subtelnie? Sama Zella. Takich pozycji jest na rynku mnóstwo, a przede wszystkim są one wartościowe, ponieważ dzięki nim możemy:

  • znaleźć oryginalny biznesowy schemat działania
  • uruchomić kreatywne myślenie
  • znaleźć pomysł na przebranżowienie
  • dowiedzieć się, jakie mamy złe przyzwyczajenia w planowaniu

 

 

Autor: Janina Morawska

 

Zobacz też:

Jak działa Twój e-PIT?

 

0 komentarzy do “Co czytać, by się rozwinąć biznesowo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *