Jakie są formy opodatkowania działalności gospodarczej?

Płacenia podatków nie da się uniknąć. Jeśli jednak prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, możesz sam zdecydować, w jaki sposób będziesz je odprowadzać. Indywidualni przedsiębiorcy mają do wyboru trzy metody opodatkowania. Warto podjąć w tym zakresie świadomą decyzję, ponieważ może ona znacząco wpłynąć na zyski Twojej firmy! Dowiedz się więcej.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce

Warto pamiętać, że w przypadku podatku dochodowego nie ma wyjątków – dotyczy on każdego przedsiębiorcy. Nie ma też żadnych „ulg na start”, jak w przypadku ZUS-u. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą jednak wybrać, jak chcą się rozliczać. Do wyboru są następujące formy opodatkowania działalności gospodarczej:

 • zasady ogólne (PIT według skali podatkowej 12% i 32%),
 • podatek liniowy (PIT liniowy w wysokości 19%),
 • ryczałt ewidencjonowany.

Uwaga! Nowe firmy (a także te, które chcą zmienić formę opodatkowania) nie mogą już korzystać z tzw. karty podatkowej. Ta opcja jest dostępna tylko dla podmiotów, które już z niej korzystają. Dlatego nie będziemy jej szerzej omawiać.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej: zasady ogólne

Opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej to „domyślna” i najczęściej wybierana forma opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej. Wysokość podatku jest w tym przypadku uzależniona od dochodu i wynosi:

 • 12% minus 3 600 zł (to efekt tego, że w 2023 roku kwota wolna od podatku w Polsce wynosi
 • 30 000 zł) – przy dochodach do 120 000 zł rocznie;
 • 10 800 zł + 32% wartości dochodów powyżej pułapu 120 000 zł – przy dochodach powyżej 120 000 zł rocznie.

Jest to zatem opłacalna forma opodatkowania przy dochodach nieprzekraczających 120 000 zł. Warto również wiedzieć, że ta forma opodatkowania działalności gospodarczej daje możliwość:

 • skorzystania z ulg podatkowych,
 • rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko (na formularzu PIT-36),
 • skorzystania z kredytu podatkowego,
 • odliczania kosztów uzyskania przychodów,
 • uwzględnienia wszystkich swoich opodatkowanych przychodów na jednym rozliczeniu.

Rozliczając się na zasadach ogólnych, trzeba prowadzić Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów i nie można odliczyć od podatku składki zdrowotnej.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej – podatek liniowy

Podatek liniowy również jest obliczany od dochodu, ale stosuje jedną stawkę bez względu na ich wysokość – 19%. Może być zatem dobrym wyborem dla firm, które osiągają wysokie dochody. Ponadto ta forma opodatkowania działalności gospodarczej daje możliwość:

 • odliczenia od przychodu składki zdrowotnej (maksymalnie 8 700 zł),
 • odliczenia od przychodu kosztów podatkowych.

Jest ona prostsza, ale warto wiedzieć, że w tym przypadku nie obowiązuje kwota wolna od podatku. Nie można też rozliczać dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej wspólnie z małżonkiem czy z dzieckiem oraz korzystać z większości ulg podatkowych.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt to specyficzna forma opodatkowania, która wylicza podatek od przychodów (a nie od dochodów). Nie daje więc możliwości odliczenia kosztów. Stawki ryczałtu są różne w zależności od typu prowadzonej działalności i wynoszą od 2% do 17%. Ryczałt jest więc korzystny szczególnie w przypadku działalności objętymi niższymi stawkami i przy niewielkich kosztach. Przy opodatkowaniu ryczałtem konieczne jest prowadzenie ewidencji przychodów.

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Wybór formy opodatkowania powinien zależeć przede wszystkim od tego, jakie przychody planujesz osiągać i na jaką skalę zamierzasz działać. Dlatego decyzja powinna być poprzedzona przeprowadzeniem solidnych analiz i przykładowych obliczeń. W podjęciu słusznego wyboru może Ci też pomóc profesjonalista – np. księgowa lub doradca biznesowy czy też finansowy.

Jeśli nie jesteś pewien, jaką formę opodatkowania wybrać, pamiętaj, że możesz ją zmienić także w trakcie prowadzenia działalności.

 

Artykuł partnera

0 thoughts on “Jakie są formy opodatkowania działalności gospodarczej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *