Biznes i firma

Optymalizacja kosztów w branży budowlanej. Wynajem sprzętu budowlanego –sposób na redukcję kosztów w przedsiębiorstwie budowlanym

 

Działalność biznesowa w XXI w. w branży budowlanej to nie lada wyzwanie. Pokusimy się nawet o potoczne stwierdzenie, że jest to zadanie dla prawdziwych twardzieli i starych wyjadaczy w biznesie. Dlaczego? Odpowiedź na pytanie jest prosta: ponieważ trzeba stawić czoła licznym wyzwaniom, by osiągnąć sukces w biznesie budowlanym.

Rzecz jasna, na pierwszym miejscu powinna stać wysoka jakość realizowanych robót budowlanych. Niestety, praktyka pokazuje, że jest to tylko wierzchołek góry lodowej. Oprócz tego przedsiębiorcy muszą zwracać uwagę również na takie kwestie jak choćby zarządzanie kosztami w firmie budowlanej. Cel ów można osiągnąć na różne sposoby. Ciekawym rozwiązaniem, które zyskuje na popularności szczególnie w ostatnich latach, jest wynajem sprzętu budowlanego. O tym, że taki wariant zyskuje na popularności, można przekonać się, przeglądając oferty tego typu usług w internecie – ostatnio nastąpił prawdziwy ich wysyp.

Optymalizacji kosztów w branży budowlanej – jest ona tak ważna, jak nigdzie indziej?

O optymalizacji kosztów niemal zawsze pisze się i mówi w kontekście prowadzenia biznesu; jest tak niezależnie od branży. Tak czy inaczej, wydaje się, że w branży budowlanej jest to szczególnie istotny problem, ponieważ w firmach z tego sektora rynkowego mamy do czynienia z wysokimi kosztami prowadzenia działalności. Sprzęt wykorzystywany do robót ziemnych, rusztowania, betoniarki itp. – wszystko to kosztuje… i wcale niemało. Jeśli bowiem chodzi o wyposażenie firm budowlanych (nie remontowych, które zajmują się wykończeniem wnętrz), nawet w przypadku mniejszych przedsiębiorstw trzeba przygotować się na wydatek co najmniej rzędu kilkuset tysięcy złotych (albo i więcej).

Zakupy te można sfinansować na różny sposób, w tym np. poprzez zakup gotówkowy czy kredyt bankowy. Jeśli jednak z różnych powodów nie chcesz stawać się właścicielem takiego drogiego sprzętu, ale właśnie pozyskałeś zlecenie na realizację robót, być może mamy dla Ciebie rozwiązanie – wynajem sprzętu budowlanego.

Na czym to polega? O wyjaśnienie poprosiliśmy ChatGPT:

Wynajem sprzętu budowlanego to proces, w którym firmy lub osoby prywatne, prowadzące projekty budowlane lub remontowe, wypożyczają niezbędne narzędzia, maszyny i urządzenia od specjalizowanych firm lub przedsiębiorstw. Istota tego modelu polega na czasowym dostępie do różnorodnego sprzętu bez konieczności ponoszenia kosztów zakupu i utrzymania. Wynajmujący mogą wybierać spośród szerokiego spektrum narzędzi, które są dostępne w zależności od potrzeb projektu.

Wynajem sprzętu budowlanego umożliwia dostęp do nowoczesnego i specjalistycznego wyposażenia, które może poprawić wydajność i jakość prac. Usługa ta pozwala również na uniknięcie ryzyka związanego z utratą wartości inwestycji oraz odciąża wynajmujących z obowiązku utrzymania i napraw sprzętu.

Wypożyczający i wynajmujący zawierają umowę, w której określane są warunki wynajmu, takie jak czas trwania, opłaty, zasady użytkowania oraz ewentualne ubezpieczenie i naprawy. Dzięki wynajmowi sprzętu budowlanego, użytkownicy zyskują elastyczność, oszczędność kosztów i dostęp do wysokiej jakości narzędzi bez konieczności długoterminowych inwestycji.

Teraz, gdy już wiemy, czym jest najem sprzętu budowlanego, podamy Ci powody, dlaczego warto się na nie zdecydować.

Jakie są zalety wynajmu sprzętu budowlanego?

Praktyka pokazuje, że przedsiębiorcy w branży budowlanej chętnie sięgają po usługi oferowane przez wypożyczalnie sprzętu budowlanego i dzieje się tak z powodu licznych korzyści, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie. Zastanówmy się nad tymi zaletami.

Ekonomiczne korzyści wynajmu

Wynajem maszyn budowlanych stanowi rozwiązanie, które umożliwia uniknięcie stałych kosztów związanych z utrzymaniem sprzętu. Nie jest to miejsce na wykład z rachunkowości; musisz jednak wiedzieć, że:

Koszty stałe to takie koszty, których wysokość nie zmienia się, jeśli zwiększasz lub zmniejszasz skalę produkcji. A zatem, nawet w sytuacji, gdy wielkość produkcji wynosi 0 (firma nie prowadzi prac, ponieważ nie ma żadnych zleceń lub dopiero trwa podpisywanie nowego kontraktu), takie wydatki również należy ponosić. Przykładem są własne maszyny budowlane, ponieważ nawet w przypadku braku zleceń trzeba:

  • ponosić koszty napraw i przeglądów,
  • spłacać kredyt (jeśli został zaciągnięty),
  • opłacać plac magazynowy lub czynsz za własny teren.

 

Główną cechą usługi wynajmu jest elastyczność w dostępie do niezbędnego sprzętu w zależności od aktualnych potrzeb. Przedsiębiorca dzięki wynajmowi nie musi już inwestować dużych kwot w kosztowny sprzęt, którego używa tylko sporadycznie. W efekcie, można liczyć na wzrost oszczędności oraz lepszą płynność finansową.

Na czym polegają te korzyści? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: aby kupić np. dobrej jakości betoniarkę, trzeba przygotować się na jednorazowy wydatek rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych (zwykle nie mniej niż kilkudziesięciu). To bardzo dużo, prawda? Cóż, sytuacji w tym zakresie z pewnością nie poprawia fakt, że w dobie kryzysu gospodarczego może pojawić się problem z pozyskaniem kolejnych zleceń, a tak wielka gotówka zamrożona w jednym urządzeniu z pewnością dodatkowo komplikuje prowadzenie firmy budowlanej i utrzymanie jej na rynku.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o wynajem maszyn budowlanych. W takim wariancie przedsiębiorca płaci za sprzęt tylko wtedy, kiedy faktycznie go używa. A zatem, nie trzeba utrzymywać drogiej maszyny w czasie, kiedy dane prace nie są prowadzone, jeśli zaś pojawi się potrzeba skorzystania np. z rusztowań jedynie przez okres kilku dni, można wynająć sprzęt, zamiast go kupować.

Określeniem, które dobrze odzwierciedla, jakie korzyści daje najem sprzętu budowlanego, jest „nie strzela się z armaty do muchy”. Jeśli przedsiębiorca budowlany wie, że konieczne będzie skorzystanie – ale jedynie przez krótki czas – z danego urządzenia, nie musi go przecież kupować. W życiu prywatnym również nie kupujesz limuzyny, jeśli zamierzasz ją wykorzystać tylko przez jeden dzień, tzn. podczas ceremonii ślubnej, prawda?

Redukcja kosztów inwestycyjnych

Ten punkt wiąże się z poprzednim. Poprzez wynajem sprzętu budowlanego przedsiębiorca jest w stanie uniknąć konieczności ponoszenia wysokich kosztów z tytułu zakupu sprzętu na własność. Takie wydatki określa się w biznesie jako tzw. CAPEX (ang. Capital Expenditures).

Organizacyjne korzyści płynące z wynajmu

Wynajem sprzętu budowlanego to nie tylko korzyści stricte finansowe, ale także atuty z organizacyjnego punktu widzenia. Przede wszystkim, takie rozwiązanie daje szanse na uniknięcie potrzeby w postaci utrzymywania dużych powierzchni magazynowych, w których na co dzień przechowywałoby się nieużywany sprzęt. Ponieważ dzięki wynajmowi sprzęt budowlany będzie transportowany na miejsce firmy dopiero wtedy, gdy faktycznie zajdzie taka potrzeba, przedsiębiorca może dzięki temu zaoszczędzić sporo miejsca i przeznaczyć wolną przestrzeń np. na pokoje socjalne itp.

Gwarancja dobrej jakości i stanu technicznego

Generalnie, firmy wynajmujące sprzęt budowlany dbają o to, by oferowane przez nich urządzenia i maszyny przez długi czas zachowały dobry stan techniczny. Wysoka jakość oraz bezawaryjność sprzętu to w końcu te cechy, które sprawiają, że oferta danej firmy wynajmującej maszyny budowlane może wyróżnić się spośród konkurencji (a ta w ostatnich latach zrobiła się naprawdę liczna…). Tym samym przedsiębiorca nie musi już martwić się o kwestie, które są codziennym zmartwieniem w firmach dysponujących dużym parkiem maszynowym, tzn. konieczność konserwacji i/lub naprawy aparatury.

Różnorodność oferty

Last but not least, niewątpliwą zaletą opisywanego rozwiązania jest również fakt, że firmy wynajmujące maszyny budowlane mogą zaprezentować swoim klientom bogaty asortyment nowoczesnych urządzeń, dzięki czemu łatwiej odpowiadają na potrzeby rynku. Taki stan rzeczy to dobra wiadomość również dla samych przedsiębiorców budowlanych, którzy mogą liczyć dzięki temu na szeroki wybór. A zatem, ryzyko, że firmy wynajmujące nie będą miały w swojej ofercie odpowiedniego sprzętu i przedsiębiorca odejdzie z kwitkiem, jest naprawdę niskie.

Wynajem sprzętu budowlanego. Podsumowanie

Być może nasze stwierdzenie będzie nieco na wyrost, ale wynajem sprzętu budowlanego może okazać się w niektórych przypadkach idealnym wręcz sposobem na poprawę kondycji finansowej firmy (w tym w szczególności jej rentowności oraz płynności).

Takie rozwiązanie może okazać się istnym remedium w obliczu trudności, z którymi borykają się przedsiębiorstwa z tego sektora – przypomnijmy raz jeszcze, że zatory płatnicze to problem, który szczególnie mocno dotyka sektor budowlany. W takim wypadku konieczne staje się znalezienie sposobu na optymalizację kosztów i ryzyka biznesowego – najem sprzętu budowlanego może być właśnie jednym z rozwiązań problemu.

 

Emil Zelma

0 komentarzy do “Optymalizacja kosztów w branży budowlanej. Wynajem sprzętu budowlanego –sposób na redukcję kosztów w przedsiębiorstwie budowlanym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *