Mienie ruchome – co to takiego i co wchodzi w jego skład

Analizując oferty ubezpieczeniowe, często można spotkać się z pojęciem “mienie ruchome”. Co ono oznacza? Co wchodzi w skład mienia ruchomego w mieszkaniu lub w domu, a co w firmie? Czy mienie ruchome jest częścią podstawowego zakresu ubezpieczenia? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Mienie ruchome – definicja

Mienie ruchome, jak sama nazwa wskazuje, to te elementy wyposażenia, które można zabrać lub przenieść, bez konieczności zdemontowania ich. W przypadku domu lub mieszkania będzie to więc jego wyposażenie, a w przypadku firmy – jej majątek. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w kolejnym akapicie (zobacz polisy)

Mienie ruchome mieszkania lub domu

Z definicji podanej wyżej wynika, że do mienia ruchomego mieszkania lub domu możemy zaliczyć między innym:

 • meble,
 • sprzęt RTV/AGD (o ile nie jest zabudowany),
 • dywany,
 • elektronikę,
 • ubrania.

Mienie ruchome w mieszkaniu – wyłączenia

W zależności od ubezpieczyciela, oferty i wybranego wariantu, pewne rzeczy mogą zostać wyłączone z ubezpieczenia. Najczęściej dotyczy to wartościowych przedmiotów, takich jak cenne dzieła sztuki czy biżuteria. Jeśli dojdzie do ich zniszczenia lub kradzieży, ubezpieczyciel jest wyłączony z odpowiedzialności. W praktyce oznacza to, że polisa nie zadziała i pieniądze nie będą wypłacone.

Mienie ruchome w firmie

Mienie ruchome w firmie to na przykład:

 • towar,
 • maszyny,
 • środki obrotowe,
 • trzoda.

Ubezpieczenie mienia ruchomego, a zakres polisy

Ubezpieczenie mieszkania lub domu różni się zazwyczaj zakresem. Nawet u tego samego ubezpieczyciela mogą być dostępne różne oferty, dzięki którym możesz dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb. Najczęściej podstawowy wariant ubezpieczenia nieruchomości obejmuje elementy stałe oraz mury. Ochrona mienia ruchomego, np. przed kradzieżą należy już do tzw. rozszerzeń ubezpieczenia.

Mienie ruchome – podsumowanie

Ubezpieczając dom lub mieszkanie zwróć uwagę na wykluczenia (również w przypadku mienia ruchomego), a także na sumę ubezpieczenia, czyli maksymalną kwotę, jaką możesz otrzymać w ramach wykupionej polisy. Kluczowe jest to, by uniknąć tzw.niedoubezpieczenia, czyli sytuacji, w której wypłacona suma nie wystarczy na pokrycie poniesionych strat. Dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę ubezpieczenia domu lub mieszkania, zapoznaj się dokładnie z OWU, czyli z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Jest to dokument, w którym znajdziesz listę ryzyk, czyli zdarzeń, w których polisa zadziała oraz wykluczeń, czyli sytuacji, w których Twoje mienie nie jest objęte ochroną.

 

Artykuł sponsorowany

0 thoughts on “Mienie ruchome – co to takiego i co wchodzi w jego skład

 • 22 lutego, 2023 o 8:27 am
  Permalink

  Przydatny artykuł, bo często w umowach ubezpieczeń język nie jest zbyt jasny

  Odpowiedz
 • 24 lutego, 2023 o 7:47 pm
  Permalink

  Napiszcie w ogóle kiedyś co to jest nieruchomość tak naprawdę. Więcej o ubezpieczeniach też się przyda informacji

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *