Kredyty i leasing

Co to jest BIK?

Każda osoba, która ma lub miała zaciągnięty kredyt czy pożyczkę, na pewno wie, czym jest BIK. Ta instytucja wspomaga banki i wszelkie firmy pozabankowe, udzielając im pełnych informacji o kliencie i jego wcześniejszych zadłużeniach. Jeśli mamy pozytywną opinię i spłacaliśmy raty terminowo, raport z BIK-u może nam pomóc przy ubieganiu się o kolejny kredyt. Jeśli jednak nie spłacaliśmy kredytu sumiennie, a bank otrzyma negatywny raport z BiK-u prawdopodobnie kredytu nie otrzymamy.

Czym jest BIK i jak działa?

Biuro Informacji Kredytowej to spółka, której nadrzędnym zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie informacji dotyczących różnego rodzaju zobowiązań kredytowych klientów zwykłych oraz firm. Takie biuro zostało utworzone przez banki i Związek Polskich Banków. W BIK-u można znaleźć pozytywne informacje na temat konsumentów, ale także negatywne. Jeśli terminowo i bezproblemowo spłacamy kredyt, jest to tam uwzględnione. Są tam też zapisy, które przedstawiają nas w negatywnym świetle, czyli jeśli na przykład mamy zaległości wobec instytucji, która udzieliła nam kredytu. Dzięki takiemu rozwiązaniu banki i przedsiębiorcy wiedzą, czy dana osoba ubiegająca się o kredyt jest wiarygodna.

Działanie BIK-u jest proste. Na początku klient składa w placówce wniosek o kredyt. Pracownik banku rozpatruje go, a podczas tej czynności wysyła zapytanie do BIK-u. Stamtąd otrzymujemy raport na temat danego konsumenta. Jeśli ten zawiera pozytywne informacje, kredyt zostaje udzielony. Jeśli jednak historia kredytowa danego konsumenta nie jest najlepsza, z reguły bank odmawia przyznania kredytu. Jeśli natomiast klient spłaca raty terminowo, bank zbiera takie informacje i przesyła je do BIK-u, który tworzy pozytywną historię klienta.

Jakie dane zbiera BIK i jak długo je przechowuje?

Informacje o kredytobiorcy trafiają do BIK-u w momencie ubiegania się o kredyt. Dotyczy to wszystkich banków i firm pożyczkowych, które działają na rynku pozabankowym. Takie dane trafiają do bazy BIK-u z reguły raz w miesiącu. Są to oczywiście dane osobowe kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy. Oczywiście, aby mieć pełny obraz sytuacji, do BIK-u muszą trafić też informacje dotyczące naszych zobowiązań, czyli ich rodzaj, okres spłaty, waluta czy data powstania. Ważne są też informacje o historii spłat i o zadłużeniu. Instytucja ta gromadzi dane o wszystkich zobowiązaniach.

Informacje na temat naszego kredytu są przechowywane w BIK-u przez pewien czas, który nie jest za każdym razem taki sam. Jeśli bierzemy kredyt i nie wyrazimy zgody na przetwarzanie naszych danych po spłacie, to o terminowych spłatach informacje na nasz temat będą przetwarzane jedynie do chwili zamknięcia zobowiązania. Jeśli jednak wyrazimy zgodę, nasze dane pozostaną już w bazie. Dzięki temu jesteśmy w stanie zyskać wiarygodność dzięki pozytywnej historii kredytowej. Powinniśmy z tego skorzystać, jeśli planujemy kolejny kredyt i oczywiście terminowe spłaty. W momencie, kiedy będziemy mieli opóźnienie w spłacaniu rat, nasze dane będą przetwarzane przez BIK bez naszej zgody przez 5 lat. Warunkiem jest to, że bank musi nas poinformować o tym 30 dni wcześniej.

Dla osób, które sumiennie spłacają zobowiązania, raport z BIK-u jest tylko pomocny. Bank wówczas też ma ułatwione zadanie. Jeśli jednak nie spłacaliśmy terminowo rat, BIK może nam zaszkodzić w postaci wystawienia negatywnego raportu.

 

Autor: Dawid Sikora

0 komentarzy do “Co to jest BIK?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *