Co to jest RRSO?

Wskaźnik, który od dawna istnieje w świecie finansów to RRSO. Celem wprowadzenia tego wskaźnika było ujednolicenie rynku kredytów konsumenckich, a tym samym zwiększenie dostępności kredytów i rozszerzenie całego unijnego rynku kredytowego.

Gdzie można spotkać się z pojęciem RRSO?

Z RRSO mają często styczność te osoby, które korzystają z różnych produktów finansowych z systemem ratalnym lub szukające dobrej pożyczki. Takie osoby często spotykają się z terminologią branżową, która dla laika może być niejasna. Banki często używają skrótów w tym wspomniany RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa, wydaje się idealnym odzwierciedleniem wartości oferty kredytowej. Termin ten można znaleźć w reklamach wszystkich produktów kredytowych w telewizji, radiu, gazetach i internecie.

O czym mówi nam Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa — co ona określa?

RRSO, czyli Roczna Stopa Procentowa, mówi o całkowitym koszcie umowy finansowej. Jest ona wyrażona jako roczna stopa procentowa. Znajomość RRSO pożyczki daje klientom instytucji finansowej pełne pojęcie o tym, ile faktycznie będzie kosztować pożyczka, którą zamierzają zaciągnąć. RRSO różni się znacznie między instytucjami finansowymi i oferowanymi przez nie produktami. RRSO uwzględnia wszystkie opłaty bankowe, prowizje i składki ubezpieczeniowe. RRSO jest stosunkowo prostym środkiem do porównania pożyczek, które banki RRSO jest stosunkowo prostym środkiem do porównania pożyczek oferowanych przez banki.

Czy RRSO jest wyższy niż stopa procentowa?

Stopa procentowa jest przeliczana na oprocentowanie. Na koszt kredytu składają się koszty odsetkowe, a także koszty poza odsetkowe. RRSO uwzględnia sumę tych dwóch kategorii kosztów — odsetkowych i kosztami poza nimi — w ujęciu rocznym. Dlatego też RRSO jest pojęciem szerszym, jego wartość jest również zazwyczaj wyższa niż stopa procentowa. RRSO i Roczna Stopa Obciążenia to różne wskaźniki, których nie należy ze sobą mylić. Jak wspomniano wyżej, ten pierwszy odnosi się do całkowitego kosztu zaciągnięcia pożyczki lub kredytu. RRSO natomiast jest tylko jednym z jego składników.

Ważna uwaga — sprawdzaj RRSO, gdy chcesz podjąć decyzję kredytową

RRSO jest jednym z najważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na pożyczenie pieniędzy. Ma on znaczący wpływ na atrakcyjność danej pożyczki, ponieważ wskazuje całkowity koszt, jaki będziesz musiał ponieść, wybierając daną ofertę. Niezależnie od tego, czy jest to pożyczka online, czy pożyczka gotówkowa, w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się RRSO. Ustawa o kredycie konsumenckim nakłada na wszystkie firmy finansowe obowiązek informowania o RRSO oferowanych przez nie produktów. Istnieje jednak możliwość sprawdzenia, czy podane informacje są prawdziwe. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora internetowego RRSO.

Czy oprocentowanie RRSO powinno być niższe?

Na RRSO największy wpływ ma okres kredytowania. Niższe oprocentowanie nie musi jednak oznaczać, że konsumenci zapłacą mniej za pożyczkę. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa roczna stopa procentowa. Jednocześnie jednak wzrasta całkowity koszt zobowiązania. Roczną stopę procentową można obliczyć za pomocą wzoru, co oczywiście nie jest łatwe. Ponadto coraz więcej firm parabankowych i banków umieszcza na swoich stronach internetowych suwaki, aby klienci mogli poznać wszystkie koszty przed podpisaniem umowy na kredyt lub pożyczkę w ich banku.

 

Autor: Paweł Bendarz

0 thoughts on “Co to jest RRSO?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *