Kredyty i leasing

Czym jest leasing? Na czym polega?

Zakup samochodu to spory wydatek. Jego wysokość uzależniona jest oczywiście od wybranej marki, a także stanu technicznego pojazdu. Nowe samochody bez wątpienia są najdroższe. Jednak to one są najbardziej pożądane przez kierowców. Zakup nowego auta oznacza komfort i wygodę jego prowadzenia, a także brak problemów technicznych związanych z jego użytkowaniem, przynajmniej przez pierwszych kilka lat po zakupie. Jednak aby móc cieszyć się ze wszystkich tych zalet, najpierw trzeba sporo zainwestować. Pytanie tylko skąd wziąć na to środki. Nie każdy bowiem posiada oszczędności, które byłyby w stanie pokryć tak duży wydatek. Sprawa robi się jeszcze trudniejsza, jeśli problem ten dotyczy właściciela firmy, dla której nowy samochód oznacza „być albo nie być”. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się leasing. Co to takiego?

Leasing – co to takiego?

Leasing łączy w sobie cechy dzierżawy i kredytu. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą korzystać z nowego samochodu na określonych warunkach, bez konieczności jego nabywania. Idealne dla tych osób, które nie dysponują wystarczającym środkami, aby pokryć wydatki związane z zakupem nowego samochodu, lub po prostu nie chcą ich wydawać na ten cel. Leasing dedykowany jest przede wszystkim przedsiębiorcom, choć coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się również leasing konsumencki, przeznaczony dla osób prywatnych. Umowa leasingowa może dotyczyć zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, maszyn i sprzętów różnego rodzaju. Jednak bez wątpienia najbardziej popularny jest leasing samochodowy.

Leasing i jego zasady

Zasady działania leasingu są bardzo proste. Osoba ubiegająca się o przyznanie leasingu (leasingobiorca) składa wniosek do instytucji udzielającej leasingu (leasingodawca). Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pomiędzy obiema strona zawarta zostaje umowa, dzięki której leasingobiorca może użytkować wybrany pojazd (lub inny środek trwały) przez określony czas, w zamian za systematyczne regulowanie miesięcznych rat. Po wygaśnięciu umowy leasingobiorca może wykupić przedmiot umowy, często na bardzo korzystnych warunkach. Wysokość kolejnych rat podyktowana jest zarówno ceną pojazdu lub innego środka trwałego, jak i długością okresu trwania leasingu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przez cały czas trwania umowy leasingowej właścicielem jej przedmiotu pozostaje leasingodawca. Ów przedmiot zostaje jedynie udostępniany na określony czas leasingobiorcy w zamian za stosowną opłatę, ten zaś może z niego swobodnie korzystać, pod warunkiem przestrzegania warunków umowy.

Okres, na jaki zawierana jest umowa leasingowa, może być różny w zależności od wybranej propozycji. Zasadniczo nie przekracza on jednak 5 lat. Leasingobiorcy najczęściej zawierają umowę na krótszy okres 2-3 lat. Dzięki temu mają oni szansę szybciej wykpić przedmiot leasingu lub też po wygaśnięciu umowy, mogą podpisać kolejną, co pozwala im użytkować nowy, często jeszcze bardziej funkcjonalny pojazd, sprzęt lub inny środek trwały. Warto jednak pamiętać, iż w przypadku umów leasingowych krótszy czas trwania najczęściej oznacza większe koszty i w bezpośredni sposób wpływa na wysokość kolejnych rat. Dlatego też przed podpisaniem umowy należy dobrze zastanowić się nad optymalną długością trwania leasingu, taką, która pozwoli z jednej strony dopasować wszystkie warunki do własnych potrzeb, z drugiej zaś nie narazi na niepotrzebne, dodatkowe koszty.

Kiedy leasing staje się dobrym rozwiązaniem?

Leasing bez wątpienia bywa korzystnym rozwiązaniem, chociażby ze względu na fakt, iż dzięki niemu można rozwijać firmę bez dokonywania inwestycji, które wymagałyby dużych nakładów.

Aby zdecydować się na skorzystanie z tej opcji, warto najpierw dowiedzieć się, czym jest leasing, co to takiego i na jakich zasadach opiera się cała umowa. Zgromadzenie odpowiedzi na wszystkie te pytania pozwala usystematyzować wiedzę i zastanowić się nad tym, czy leasing będzie dobrym wyborem, a także pozwoli dopasować jego warunki do własnych potrzeb.

Poszukujesz więcej informacji na temat leasingu samochodowego albo kredytu na auto? Zapraszamy do portalu https://samochodowy-kredyt247.pl/

 

Źródło

https://www.totalmoney.pl/artykuly/78107,leasing,leasing—jak-to-dziala,1,1

 

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

0 komentarzy do “Czym jest leasing? Na czym polega?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *