Wirtualne karty – czy warto?

W dzisiejszych czasach dzięki innowacyjnej bankowości możemy posługiwać się kartami zamiast gotówką. To świetne rozwiązanie, z którego korzysta wiele osób. Szczególnie wygodne są wirtualne karty, które są dobrą alternatywą dla zwykłych, plastikowych kart. Warto wiedzieć, czym to jest i czy warto z tego skorzystać.

Czym są wirtualne karty?

Karty plastikowe są bardzo wygodne, jednakże w praktyce nie zawsze okazują się dobre. Zawsze istnieje ryzyko, że je zgubimy albo po prostu zapomnimy je zabrać ze sobą. Idąc z duchem czasu, powinniśmy skorzystać z możliwości, jaką oferują wirtualne karty. To równie dobre, o ile nie lepsze rozwiązanie co standardowe karty.

Po pierwsze wirtualna karta nie ma fizycznej postaci, co oznacza, że nie mamy czegoś takiego w ręce i nie możemy włożyć do portfela. Taki produkt to zapis elektroniczny. Taką kartę możemy zasilić preferowaną kwotą, która będzie nam potrzebna do zrealizowania danej płatności. Podobnie jak zwykła karta, wirtualna posiada datę ważności, kod CVC2/CVV2 oraz swój unikalny numer.

Karty wizualne dzielą się na rodzaje ze względu na swoje przeznaczenie:

 • Możemy skorzystać z karty wirtualnej debetowej, która powiązana jest z naszym kontem. Dostępne są też wersje kredytowe, czyli takie, które funkcjonują jako rodzaj pożyczki.
 • Ciekawym rozwiązaniem są karty wirtualne jednorazowe. Możemy je stworzyć do jednej, konkretnej płatności albo używać wielokrotnie, dopóki nie upłynie jej data ważności.
 • Kolejną możliwością są karty wirtualne prepaid, które muszą być zasilane wyznaczoną kwotą lub są powiązane z konkretnym kontem głównym.
 • Istnieją także wirtualne karty prowadzone jedynie w walucie polskiej lub takie, które są wielowalutowe.

Czy warto korzystać z wirtualnych kart?

Największą zaletą wirtualnych kart jest wygoda. Nie musimy martwić się o plastikową wersję, którą zawsze możemy zgubić lub ktoś może nam ją ukraść. Fizycznie jej nie mamy, więc szansę na zgubienie czy właśnie kradzież są bardzo nikłe. Tu właśnie nasuwa się druga zaleta. Wirtualne karty są bardzo bezpieczne. Wyjątek stanowi atak hakerski na naszą kartę, wówczas niestety nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Dzięki takim kartom możemy robić bezpieczne zakupy w każdym sklepie internetowym, korzystać z platform z grami czy opłacać subskrypcję na platformach streamingowych.

Wirtualna karta to świetnie rozwiązanie, jeśli chcemy kontrolować swoje wydatki w sieci. Wiadomo, że czasem można się w tym zatracić, a takie karty jedynie pomagają. Co jakiś czas możemy wpłacać na nią pewną kwotę, a kiedy limit się wyczerpie, należy ponownie zasilić kartę. Będzie to dla nas powiadomienie, mówiące o tym, ile środków wydaliśmy. Dodatkowo, kiedy płacimy jedną kartą, mamy pełną władzę nad własnym budżetem. Każda z transakcji zapisuje się w historii, do której możemy wejść poprzez bankowość elektroniczną.

Wirtualne karty mają wiele zalet, jednakże to, czy zdecydujemy się na nią, zależy wyłącznie od nas samych. Spośród wszystkich dostępnych środków, ten zdecydowanie jest najlepszy, dlatego warto z niego skorzystać, chociażby na próbę poprzez założenie wirtualnej karty jednorazowej.

 

 

Autor: Paweł Bendarz

0 thoughts on “Wirtualne karty – czy warto?

 • 24 maja, 2023 o 8:30 am
  Permalink

  Jak ktoś dużo płaci w internecie to jest to świetna sprawa

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *