Biznes i firma

Co to outsourcing?

Coraz częściej zwraca się uwagę na usługi bazujące na outsourcingu, choć wciąż dla wielu przedsiębiorców zagadnienie to jest zagadkowe. W praktyce jednak chodzi tu po prostu o przekazywanie zadań, które wcześniej wykonywaliśmy sami, firmom zewnętrznym. Może chodzić o projekty, funkcje, a także procesy. Punktem wyjścia stworzenia takiej koncepcji jest wydajność. Zagadnienie lepiej jest rozumiane, gdy sięgnie się do języka, z którego pochodzi. W języku angielskim jest tu skrót od trzech wyrazów – outside-resource-using. W bezpośrednim tłumaczeniu chodzi więc o zewnętrzne źródła, czyli podmioty, które mogą wykonać dla nas pracę.

Z jakimi firmami należy nawiązywać współpracę?

Najważniejszym punktem wyjścia, jeżeli już chcemy na poważnie zainteresować się outsourcingiem, będzie naturalnie skoncentrowanie się na takich usługodawcach, którzy są godni zaufania. Coraz częściej inwestorzy chcą zlecać na zewnątrz pracę, jeżeli już sami nie posiadają mocy przerobowych lub po prostu jest to nieopłacalne. Jednocześnie, jednak jeżeli jesteśmy takimi przedsiębiorcami, to doskonale wiemy, co oznacza prawidłowo wykonane konkretne zadanie lub projekt. Dlatego też tak bardzo ważną kwestią jest kontaktowanie się z wykonawcami, którzy byli wcześniej sprawdzani. Musimy mieć pewność, że zlecenia będą wykonywane starannie i na najwyższym poziomie. Powinny więc to być podmioty, które są wyspecjalizowane w tej samej dziedzinie, w której my działamy.

Czy występują różne typy outsourcingu?

Tak samo jak w przypadku samodzielnie wykonywanych zadań, metody i sposoby, a także zakres obowiązków przekazywane pracownikom będą się między sobą różnić, tak samo będziemy wyodrębniać tu różne rodzaje prac wykonywanych, jak to określamy, na zewnątrz, czyli po prostu przez firmy zewnętrzne. Outsourcing więc przede wszystkim będzie się dzielić na całościowy i selektywny.

Outsourcing pełny

Tego typu outsourcing to sytuacja, gdy konkretne zadania pracownicze będziemy przekazywać firmom zewnętrznym kompleksowo, czyli po prostu w całości. Może chodzić na przykład o rezygnację z zatrudniania własnego informatyka. Wtedy firma zewnętrzna przejmuje wszystkie obowiązki dotyczące oprogramowania i zarządzania siecią.

Outsourcing selektywny

Jeżeli natomiast chodzi o outsourcing selektywny, to w takich okolicznościach koncentrujemy się na zlecaniu wszystkich prac na zewnątrz, ale będą to tylko poszczególne, a więc selektywne zadania. Dobrym przykładem może być na przykład firma reklamowa, która co jakiś czas zleca na zasadach outsourcingu zaprojektowanie i wydrukowanie reklamówek lub wizytówek.

Jakie firmy najczęściej korzystają z outsourcingu?

Tego rodzaju modele współpracy z innymi podmiotami gospodarczymi mogą być oczywiście bardzo opłacalne, choć też nie zawsze są konieczne. Dlatego zawsze najważniejsza będzie do przeprowadzenia bardzo szczegółowa analiza kosztów i zysków, aby nie popełnić niepotrzebnych błędów.

Tak więc firmy, które najczęściej będą oferować swoje usługi w ramach outsourcingu, działają w:

  • marketingu i reklamie
  • konsultingu
  • human resources
  • konserwacji pojazdów samochodowych

 

Autor: Katarzyna Kluczyk

0 komentarzy do “Co to outsourcing?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *