Jak rozwiązać problem z lokatorem?

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem, czy zarządcą nieruchomości, prędzej czy później natkniesz się na lokatora, który nie płaci czynszu na czas. Zignorowanie tego może spowodować poważne problemy dla Ciebie i Twoich finansów. Jednak jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec przekształceniu się tych problemów w poważniejsze problemy.

Co, jeśli lokator nie płaci czynszu?

Dobry lokator to taki, który płaci na czas i nie ma z nim problemów. Sprawy mogą się szybko skomplikować, gdy lokator nie płaci na czas. Zignorowanie płacenia czynszu przez lokatora może postawić cię w trudnej sytuacji. Powinieneś zawsze starać się utrzymywać dobre relacje z lokatorem, bez względu na okoliczności. Powinieneś spróbować rozwiązać problem na spokojnie, korzystając z odpowiednich kanałów, aby skłonić lokatora do płacenia czynszu.

Jak rozliczać lokatora?

Czasami lokator nie ma pieniędzy na opłacenie czynszu. Jeśli lokator nie zapłacił czynszu, istnieje kilka sposobów, aby go skłonić do zapłaty. Możesz wysłać zawiadomienie o braku płatności. Wezwanie do zapłaty to pismo powiadamiające lokatora, że jest określony czas na zapłacenie czynszu lub pójdziesz do sądu. Zawiadomienie może być wysłane poleconym listem, który jest za potwierdzeniem odbioru. Lokator otrzyma powiadomienie, a jeżeli nie odpowiedzą w wyznaczonym terminie, można złożyć pozew. Certyfikowany system pocztowy to najlepszy sposób na zapewnienie, że Twój lokator otrzyma list polecony. Bez tego ryzykujesz, że list wróci do Ciebie, a lokator nie będzie wiedział, że go wysłałeś. Jeśli lokator nadal nie płaci, może zostać złożony pozew o eksmisję. Może to być znacznie trudniejsze niż egzekwowanie płatności za pomocą wezwań do zapłaty.

Lokator nie płaci – co robić?

Jeśli lokator nie płaci czynszu, może to powodować dużą frustrację dla właściciela. Musisz podjąć pewne działania, aby odebrać mu pieniądze i w międzyczasie zapobiec zniszczeniu lokalu, w którym przebywa. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to skontaktować się z właścicielem i rozwiązać problem. Najgorsze, co możesz zrobić, to zignorować sytuację.

Gdzie mogę zgłosić nieuczciwego lokatora?

Zanim cokolwiek zrobisz, zadzwoń do niepłacącego lokatora i spróbuj rozwiązać sytuację „polubownie” w niektórych przypadkach ta metoda, działa. A ty dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze na prawnika. Kiedy już to zrobisz i to nie zadziała. Powinieneś pomyśleć o tym, co dalej. Wiele agencji nieruchomości lub radców prawnych zajmujących się prawem nieruchomości ma swoją politykę prawną dotyczącą niepłacenia czynszu i może być w stanie ci pomóc. Twoje zadanie na początku to skrupulatne prowadzenie zapisu wszystkiego, w tym dat i podjętych działań związanych z niepłacącym lokatorem.

Lokator, który nie płaci czynszu na czas, może być irytujący i trudno może się z nim porozumieć. Jeżeli polubowne czynniki nie działają na lokatora i dalej nie płaci czynszu, należy natychmiast powiadomić właściciela – jeżeli lokal nie należy do nas lub jeżeli jesteśmy właścicielem lokalu podjąć natychmiast środki prawne.

 

Autor: Michał Kowalczyk

0 thoughts on “Jak rozwiązać problem z lokatorem?

 • 22 listopada, 2022 o 2:22 pm
  Permalink

  jak ktoś nie płaci to już jest duży problem. trzeba wcześniej się zastanowić czy kogoś takiego przyjąć do mieszkania

  Odpowiedz
 • 27 listopada, 2022 o 6:58 am
  Permalink

  Czasem trzeba isc do sądu. Znajomy miał niestety taki przypadek

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *