Kredyty i leasing

Pożyczka bez BIK – czy istnieje?

Pożyczka bez BIK może być dla wielu osób kuszącym rozwiązaniem. W końcu można uzyskać środki, a firma pożyczkowa nie zweryfikuje naszej sytuacji finansowej, którą potwierdzają dane z BIK. Warto jednak wiedzieć, że pożyczki bez BIK nie są bezpieczne dla Twojego budżetu i mogą prowadzić do wpadnięcia w spiralę zadłużenia

Czym jest BIK?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, czyli instytucja powołana przez banki i Związek Banków Polskich w 1997 roku. Jej zadaniem jest gromadzenie danych na temat zobowiązań kredytowych i pożyczkowych klientów (zarówno indywidualnych, jak i przedsiębiorców). Dane przechowywane w BIK mogą być zarówno pozytywne, jeżeli dotyczą zobowiązań spłacanych w terminie, jak i negatywne, jeżeli wiążą się z opóźnieniami.

Jakie dane gromadzi BIK?

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi pięć typów danych:

  • Twoje dane osobowe jako klienta, który ma lub miał na swoim koncie zobowiązanie finansowe,
  • dane dotyczące zobowiązań klientów wobec banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych, które współpracują z BIK (rodzaj zobowiązania, data powstania, okres spłaty, pożyczona kwota, waluta),
  • informacje o łącznym zadłużeniu,
  • historia kredytowa, czyli odnotowywana jest każda spłata raty, której dokonujesz (niezależnie czy w terminie, czy nie),
  • informacje o złożonych zapytaniach o produkty kredytowe i pożyczkowe.

Kiedy mogę trafić do BIK?

Sama obecność w Biurze Informacji Kredytowej nie jest niczym złym. Trafia się tam bowiem już podczas złożenia zapytania w banku, SKOK-u lub firmie pożyczkowej o kredyt, czy pożyczkę. Kiedy już zdecydujesz się na dany produkt, jego szczegóły są odnotowywane na Twoim profilu w BIK, a później także historia spłat.

Czy negatywne wpisy w BIK można usunąć?

Często zdarza się, że osoby, które mają negatywną historią kredytową, czyli spóźniały się ze spłatą rat, chciałyby usunąć niekorzystne dla nich informacje. Wiedzą bowiem, że mogą one przeszkodzić w uzyskaniu kredytu lub pożyczki.

Usunięcie problematycznego zobowiązania nie jest jednak możliwe tylko z tego powodu. Dlatego trzeba uważać na oferty „czyszczenia BIK”, bo są to oszustwa. Dane z BIK można usunąć tylko wtedy, gdy:

  • informacje są nieprawdziwe, czyli doszło do pomyłki,
  • całkowicie spłaciłeś zobowiązanie, na którym nie było zaległości,
  • po upływie 5 lat w przypadku zobowiązań z opóźnieniem dłuższym niż 60 dni i minęło już 30 dni od momentu poinformowania Cię przez bank, SKOK lub firmę pożyczkową o zamiarze przetwarzania danych.

Jakie dane w BIK widzi bank lub firma pożyczkowa?

Kiedy wnioskujesz o kredyt lub pożyczkę, to Twój wniosek trafia do analizy. Jej elementem jest weryfikacja danych w Biurze Informacji Kredytowej. Analityk może zapoznać się z następującymi informacjami na Twój temat:

  • jakie zobowiązania aktualnie posiadasz (jakiego typu, ile zostało Ci do spłaty itp.),
  • czy raty są spłacane terminowo, a jeżeli nie, to ile wynosi opóźnienie,
  • o jakie produkty kredytowe lub pożyczkowe wnioskowałeś w ostatnim czasie.

Na tej podstawie może ocenić, jak w przeszłości radziłeś sobie ze spłatą zobowiązań oraz jakie obciążenia masz do spłaty obecnie. Jest to niezwykle ważny element, aby oszacować, czy dasz radę spłacać produkt, o który aktualnie wnioskujesz.

Czym jest pożyczka bez BIK?

Pożyczka bez BIK to pożyczka, o którą można zawnioskować w nielicznych aktualnie firmach pożyczkowych. Polega ona na tym, że podczas oceny zdolności do spłaty pożyczki nie są sprawdzane dane gromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej.

Co w praktyce oznacza pożyczka bez BIK?

Osoby zainteresowane pożyczkami bez BIK często myślą, że dzięki specyfice tego produktu uda im się uniknąć sprawdzania historii kredytowej w ogóle, a negatywne informacje nie zostaną ujawnione.

Jest to jednak nieprawda, bo firmy, które mają w swojej ofercie pożyczkę bez BIK, weryfikują rejestry biur informacji gospodarczej. Jeśli więc z powodu zaległości w spłacie kredytu lub pożyczki, trafiłeś do rejestru dłużników, to tej informacji nie da się zataić.

Czy pożyczki bez BIK są bezpieczne?

Warto mieć świadomość, że weryfikacja w BIK nie ma na celu odkryć skrzętnie ukrywane tajemnice klienta, ale zadbać o jego finansowe bezpieczeństwo. Jeżeli analityk odkryje, że wnioskodawca jeszcze przed przyznaniem dodatkowych środków ma problemy ze spłatą zobowiązań, to wtedy może podjąć negatywną decyzję kredytową.

Dzięki temu nie pogłębią się kłopoty finansowe klienta. Natomiast udzielenie kolejnej pożyczki wiązałoby się z ich powiększeniem. Właśnie dlatego pożyczki bez BIK nie są bezpieczne dla domowego budżetu.

Dlaczego lepiej nie brać pożyczki bez BIK?

Zaciągnięcie pożyczki bez BIK w przypadku problemów finansowych wiąże się z dużym ryzykiem przekredytowania, czyli sytuacji, gdzie kredytów i pożyczek będziesz miał na swoim koncie tak dużo, że nie dasz rady ich spłacać z obecnych dochodów.

Nie jest dobrym pomysłem wzięcie pożyczki bez BIK na spłatę aktualnych zobowiązań, bo może to prowadzić do wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Pożyczka bez BIK a spirala zadłużenia

Spirala zadłużenia to taka sytuacja, kiedy zaciągasz coraz to nowe zobowiązania po to, aby oddać obecne. W pewnym momencie Twoja sytuacja finansowa jest tak trudna, że nie ma już banku czy firmy pożyczkowej, która byłaby skłonna pożyczyć Ci pieniądze. Wtedy cały mechanizm się sypie, a Ty kończysz z niemożliwymi do spłaty długami, bo odsetki od nich cały czas rosną.

Pożyczki bez BIK a odpowiedzialne pożyczanie

Pożyczki bez BIK nie mają nic wspólnego z zasadami odpowiedzialnego pożyczania, dlatego warto ich unikać. Aby pożyczka była ratunkiem podczas przejściowych kłopotów finansowych albo środkiem do sfinansowania większych wydatków, a nie prostą drogą do spirali zadłużenia, trzeba zaciągać ją z głową.

Warto zaufać ocenie doświadczonych analityków i dać im dostęp do pełnego zakresu informacji, aby otrzymać środki tylko wtedy, jeśli będziesz w stanie je spłacić.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy do “Pożyczka bez BIK – czy istnieje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *