Kim jest preppers?

Każdemu z nas na pewno obiło się o uszy określenie preppers albo prepping. Słowa te naturalnie pochodzą z języka angielskiego i oznaczają to, co mówi nam w zasadzie dosłowne tłumaczenie. Chodzi więc o przygotowanie, a konkretniej mówiąc o bycie gotowym na różne nieprzewidywalne sytuacje. Preppersami określamy osoby, które rozumują profilaktycznie i starają się być w każdej sytuacji przezorne. Ktoś taki planuje z dużym wyprzedzeniem i ma świadomość tego, że spokój i bezpieczeństwo, którymi możemy się cieszyć naszym codziennym życiu, niestety nie są nam dane nigdy na zawsze. Możemy być zaskoczeni jakimś kataklizmem albo awarią obejmującą cały kraj lub nawet społecznymi zamieszkami.

Preppersi niczym postaci z filmów?

Z takimi postaciami, które nieustannie spodziewają się jakiegoś zagrożenia i połowę życia spędzają na przygotowywaniu się na wybuch jądrowy, na pewno każdy z nas spotkał się, oglądając różne firmy hollywoodzkie. Tak naprawdę jednak w przypadku preppersów chodzi o osoby, które chcą być przygotowane na przykład na wypadek awarii sieci energetycznej, co wcale nie jest przecież sytuacją rodem z filmów science fiction. Coraz więcej osób zresztą interesuje się taką aktywnością. Przyczyny takiej sytuacji mogą być rozmaite. Na pewno nie bez znaczenia jest konflikt militarny na Ukrainie. Gdy wybuchł, to wszyscy zrozumieliśmy, jak bardzo wątły jest spokój międzynarodowy, którym cieszymy się na co dzień. Inne osoby z kolei z czystej ciekawości interesują się preppingiem, ponieważ może to być doskonałe hobby, a jednocześnie będzie to działalność bardzo praktyczna.

Jak najprościej można określić preppering?

Jeśli chcielibyśmy najprościej zdiagnozować to zjawisko i zrozumieć, czym będą się charakteryzować osoby, które są persami, to przede wszystkim należy wskazać podstawowe zasady prepperingu:

  • oszczędność
  • gospodarność
  • pracowitość
  • niezależność

Takich kluczowych cech charakterystycznych jest naturalnie więcej, ale generalnie właśnie chodzi o to, aby w sposób gospodarny i jak najbardziej oszczędny przygotować się na powódź albo jakieś działania wojenne lub na przykład skażenie wywołane awarią elektrowni jądrowej.

Czym na co dzień zajmuje się preppers?

Bycie preppersem może do pewnego stopnia przypominać także bardzo aktywne harcerstwo. Osoby takie przecież bardzo dużo czasu będą poświęcać na to, aby doskonalić swoje umiejętności w zakresie przetrwania. Poza tym kluczowe będzie tu poszerzanie wiedzy również tej praktycznej. Osoba taka doskonale będzie zorientowana w zjawiskach atmosferycznych, ale także zachowaniach zwierząt, no i będzie się interesować roślinnością.

Codzienne przygotowywanie zapasów

Preppers w zasadzie nieustannie gdzieś z tyłu głowy analizuje wiele kwestii związanych z bezpośrednim niebezpieczeństwem fizycznym i żywnością. Nie oznacza to naturalnie, że ludzie tacy są omamieni jakąś obsesją. Chodzi po prostu o regularne uzupełnianie zapasów. Dla takiej osoby spiżarnia musi być kompletnie wyposażona, ale chodzi także o zabezpieczenie dodatkowego paliwa lub akcesoriów takich jak latarki, czy też powerbanki.

 

Autor: Paweł Bendarz

 

Zobacz też:

Program do rozliczenia PIT za 2022 – łatwy i wygodny sposób na rozliczanie się z urzędem skarbowym

0 thoughts on “Kim jest preppers?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *