Inwestycje

Jak nie dać się piramidom finansowym?

Niektórzy poszukują najróżniejszych rozwiązań, aby tylko w jakikolwiek sposób wydobyć od innych pieniądze, działając na granicy prawa. Przez część osób tacy osobnicy będą uznawani za przedsiębiorczych. W oczach innych są to po prostu zwykli oszuści, gdyż w bardzo przemyślany sposób chcą się nam dobrać do portfeli. Jednym z przykładów takich ewidentnie negatywnych mechanizmów finansowych będzie piramida finansowa. Zjawisko to jest znane od wielu dekad w różnych krajach, w tym także w Polsce. Najważniejsze więc będzie dla nas to, aby umieć się chronić przed takimi zagrożeniami. Aby zrozumieć taki mechanizm, najprościej jest wyobrazić sobie strukturę, która zasadza się na podstawowym założeniu, które mówi, że zyski na wyższych szczeblach będą uzależnione od zysków, które są wypracowywane przez inne osoby na szczeblach niższych.

Na jakim mechanizmie bazuje piramida finansowa?

W zasadzie mechanizm, z jakim mamy tu do czynienia jest niezbyt skomplikowany. Piramida finansowa będzie bazować na tym, aby odnotowywany był jak najwyższy przyrost osób, które wpłacają pieniądze. Innymi słowy, kluczowym zadaniem jest zachęcanie do udziału w takim projekcie kolejnych osób. Każda następna osoba ma również takie samo zadanie i ma pozyskać kilka następnych chętnych wpłacających. Tamci z kolei pozyskują innych wpłacających. Tym sposobem osoby, które będą znajdowały się na górze piramidy, otrzymują najwyższe zyski. Oczywiście im mniejsza będzie pozycja w całej tej strukturze, tym szanse na zyski będą mniejsze.

Funkcjonowanie piramidy można wypunktować:

  • promocja projektu
  • pozyskiwanie nowych uczestników
  • motywacja nowych uczestników do pozyskiwania następnych
  • zniechęcanie do wypłat – wypłaty spowodują załamanie się systemu
  • piramidy finansowe bazują na naiwności

W zasadzie projekty tego typu są bardzo optymistyczne szczególnie dla osób, które nie mają zbyt dużego rozeznania mechanizmach finansowych. Osoby, które zgadzają się na wzięcie udziału w takim projekcie, nie są po prostu świadome tego, że są wykorzystywane i że są bardzo naiwne. To dzięki nim system może działać. Dlatego właśnie z tak dużym zaangażowaniem inicjatorzy takich mechanizmów zachęcają do swoich projektów i zarzekają się, że na tym rzeczywiście można zarobić i że cała ta finansowa gra nie ma nic wspólnego z nieuczciwością. To nieustanne zachęcanie bardzo charakterystyczne dla piramid finansowych i organizowanie szkoleń jest kluczowe, ponieważ ten quasi-optymizm ma na celu zablokowanie potencjalnych wypłat. Im bardziej będą, bowiem wypłacane pieniądze, tym szybciej cała piramida może się załamać.

Szybkie rozpoznanie piramidy finansowej

Piramidy finansowe przybierają różne formy, a mogą to być nawet elitarne fundusze inwestycyjne. Projekty takie mogą być także skierowane do indywidualnych osób, bo może to być oferta pracy w domu, która roztacza przed nami bardzo wysokie zarobki. Alarmujące zawsze będzie wymaganie opłaty startowej. Stosowane są także techniki manipulacyjne i dlatego wiele osób jest w stanie uwierzyć, bo uważa, że konkretne działanie jest jak najbardziej logiczne.

 

Autor: Janina Morawska

 

Zobacz też:

Program do rozliczenia PIT za 2022 – łatwy i wygodny sposób na rozliczanie się z urzędem skarbowym

0 komentarzy do “Jak nie dać się piramidom finansowym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *