Księgowość – prowadzić samemu czy zlecić?

Dla wielu początkujących biznesów samodzielne prowadzenie księgowości wydaje się bardzo kuszące. Wszak zapewnia to oszczędności i to potencjalnie nie małe. Dla działalności gospodarczej od 100 do kilkuset złotych miesięcznie, a przy spółkach conajmniej 300-500 zł. Początkowo, zwłaszcza gdy nasz kapitał startowy nie jest zbyt duży wydają się to znaczące oszczędności.

Niestety to pułapka.

Jeśli myślimy poważnie o naszym biznesie to musimy pogodzić się z faktem, że nie zrobimy wszystkiego samodzielnie. ISTOTĄ biznesu jest zlecanie. A prowadzenie księgowości to coś co w pierwszej kolejności powinniśmy zlecać.

Zalety zlecenia księgowości

Pierwszą i zarazem kluczową kwestią jest duża pewność prowadzenia jest prawidłowo. Prawo w Polsce zmienia się w sposób szalony – nowe przepisy pojawiają się na okrągło. Łącznie wszelkie przepisy podatkowo obejmują swoją objętością tysiące stron. Naiwne byłoby twierdzenie, że można to robić bezpieczne samemu przy okazji prowadzenia innego biznesu. Księgowi, którzy się w tym specjalizują i mają wręcz obowiązek zapoznawać się w wszelkimi zmianami i ich interpretacjami mają dużo większe kompetencje. Warto je wykorzystać, aby nie narazić się na niepotrzebne kary i kontrole ze strony Urzędu Skarbowego.

Druga kwestia to oczywiście czas. Każdy ma go w ciągu doby tyle samo. Jeśli miesięcznie spędzimy nad sprawami księgowymi 5, 10 czy 20 godzin to tyle samo czasu mniej będziemy mogli poświęcić naszego biznesowi. W praktyce może się to przełożyć na zawalenie ważnych terminów, niewykorzystanie ciekawych możliwości biznesowych czy zrobienie czegoś znacznie gorzej niż jakbyśmy mieli tego czasu więcej. To wszystko przekłada się na straty finansowe, nawet jeśli w pierwszej chwili tego nie widać.

Robiąc biznes róbmy biznes, a nie wszystko na raz.

Kiedy samodzielnie prowadzić księgowość?

Są oczywiście sytuacje, gdy możemy to robić samodzielnie. Wyróżniłbym to dwa przypadki. Pierwszy, gdy naszą specjalizacją jest księgowość. Jeśli zajmujemy się tym na co dzień to możemy z więszką pewnością zajać się tym także we własnym biznesie. Drugi przypadek to samozatrudnienie, gdy w ramach działalności mamy 1 zleceniodawcę. Tego typu księgowość jest w stanie opanować praktycznie każdy. Oczywiście jest ona także tania. Od nas zależy czy dla 150-200 zł miesięcznie chcemy poświęcić swój czas na rozliczenia. Jeśli się na to zdecydujemy to koniecznie trzeba sobie zapewnić wparcie „na godziny” osoby, która się w tym specjalizuje. Tak aby w razie zmian w prawie lub innych trudnych kwestii mieć skąd uzyskać pomoc i wsparcie.

Podsumowując – zlecaj prowadzenie księgości. Niemal zawsze wyjdziesz na tym lepiej niż próbując robić to samodzielnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *