Wady i zalety działalności gospodarczej

Rozpoczynając biznes w Polsce trzeba na starcie podjąć kluczową decyzję w – jakiej formie będziemy prowadzić swój biznes. Najprostrze wydają się dwa rozwiązania – spółka z o.o. oraz działalność gospodarcza. W tym artykule skupimy się na tym drugim wariancie.

Działalność gospodarcza – zalety

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma zaletami. Jest to jedna z najprostszych form, zarówno jeśli chodzi o rejestrację jak i późniejsze rozliczenia i prowadzenie.

Piewszą zaletą będzie szybkość i prostota założenia DG. Możemy tego dokonać przez internet na rządowym portalu. Wystarczy wypełnić odpowiednie formularze, wybrać sobie nazwę i niemal od razu sprawa załatwiona. Nie jest konieczna decyzja sądu, ani pomoc notariusza. To bez wątpienia duży plus i ułatwienie.

Drugą zaletą będzie stosunkowo niskie opodatkowanie. W przypadku działalności mamy do wyboru rozliczenia według skali podatkowej albo podatek liniowy 19%. W przypadku działalności nie występuje podwójne opodatkowanie – osiągnięte zyski opodatkowujemy tylko raz. Inaczej jest w przypadku np. spółki z o.o., gdzie przy wypłacie już raz opodatkowych zysków musimy jeszcze zapłacić podatek Belki w wysokości 19%.

Do tego w przypadku działalności możemy skorzystać z rozliczenia w formie ryczałtowej i „umówić się” z państwem na płacenie konkretnego, stałego podatku niezależnie od osiągniętych wyników. Jest to jednak opcja zarezerwowana tylko dla niektórych rodzajów działalności.

Trzecia zaleta to możliwość korzystania z uproszczonej księgowości. Nie musimy prowadzić pełnej ksiegowości, a zamiast tego możemy wybrać np. Księgę Przychodów i Rozchodów. Dlaczego to takie ważne? Bo znacząco zmienia to koszt prowadzenia księgowości. Często różnica może sięgać nawet kilkuset złotych.

Działalność gospodarcza – wady

Pierwszą i największą wadą DG jest pełna odpowiedzialność majątkowa. W przypadku jak biznes nam nie wyjdzie, będziemy mieć długi, przegramy kosztowny proces lub w inny sposób powinie nam się noga to nie możemy od tak zamknąć działalności i zrezygnować z wszelkiej odpowiedzialności. Jeśli nasza DG będzie winna komuś duże pieniądze to na poczet ich spłaty możemy stracić posiadany samochód, dom, ziemię czy wszystkie oszczędności.

Drugą wadą, już znacznie mniej istotną jest konieczność zawarcia naszego nazwiska w nazwie firmy. Nie ma tu mowy o jakiejkolwiek anonimowości. W wielu przypadkach to nie problem, ale raczej trudno wyobrazić sobie firmę „Sex Shop Malinka Janina Malinowska”.

Czy działalność gospodarcza to dobry wybór dla mnie?

Odpowiedź twierdząca w znacznym stopniu zależy od rodzaju prowadzonej działalności. W przypadku biznesów nie narażonych na duże kary, pozwy czy wymagające znacznych kredytów z pewnością może to być dobre rozwiązanie. Gdy jednak będziemy bardziej ryzykować lepiej wybrać inna formę prowadzenia biznesu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *